opracowanie graficzne Piotr Serwacki
powered by asis.pl
Warszawa • tel.: 601 25 67 78 • e-mail: piotr@serwacki.pl
ColorChecker Passport – pomoc w uzyskiwaniu naturalnych kolorów.


Każdy z nas wie, że nigdy w fotografii nie było łatwe uzyskanie wiarygodnych kolorów na zdjęciu. Zarówno fotografia srebrowa, jak i powszechna obecnie fotografia cyfrowa, wymagają w tym celu zachowania odpowiednich warunków fotografowania lub wprowadzenia odpowiednich korekt kolorystycznych. ColorChecker Passport to zestaw, który pozwala na uzyskanie naturalnych kolorów na cyfrowym zdjęciu.


Zestaw składa się z trzech wzorców kolorystycznych umieszczonych w poręcznym etui z tworzywa sztucznego, programu do tworzenia profili ColorChecker Passport oraz od niedawna, programu ColorChecker Passport Digital Negative ProfileManager.


Program ColorChecker Passport umożliwia tworzenie profili aparatów fotograficznych dla oprogramowania Adobe® Imaging takich jak Lightroom, Photoshop, Photoshop Elements, Camera Raw oraz Bridge. W przypadku Adobe Lightroom funkcje tworzenia profili obsługiwane są jako bezpośrednia wtyczka znacząco przyspieszając i ułatwiając pracę. ColorChecker Passport Digital Negative ProfileManager jest samodzielną aplikacją umożliwiającą zarządzanie stworzonymi profilami.

Podstawą zastosowania profili jest fakt, że każdy model aparatu różnie rejestruje kolory. Do tego dochodzą zmienne warunki oświetleniowe, a w skrajnych przypadkach również obiektyw może mieć wpływ na interpretację barw. Dlatego można powiedzieć, że profil należy tworzyć dla każdego układu oświetlenie – obiektyw – matryca. Zmiana jednego z tych parametrów może skłaniać do stwierdzenia, że otrzymamy na zdjęciu inną interpretację kolorów. Nie należy jednak popadać w przesadę i zmianę obiektywu można tylko w skrajnych przypadkach traktować jako znaczący czynnik zmiany kolorystyki zdjęcia. Jeśli będzie to konieczne, każdy doświadczony fotograf z pewnością zauważy potrzebę stosowania różnych profili dla każdego z posiadanych przez siebie obiektywów.


ColorChecker Passport zawiera trzy wzorniki kolorystyczne.
Pierwszym z nich jest szara karta, która pozwala na wprowadzenie indywidualnego balansu bieli dla poprawnego wyświetlania zdjęć na ekranie aparatu oraz w plikach służących do szybkiego podglądu w formacie JPG. Oczywiście podstawą do zastosowania profili jest wykonanie fotografii w formacie RAW.
Drugi wzornik to ColorChecker Classic. Jest to znany od wielu lat wzorzec, na którym znajdują się 24 pola barwne o ściśle określonych wartościach Lab. Kolorystyka pól została w sposób percepcyjny zapożyczona z natury i oparta na takich wzorcach jak błękit nieba, kolor skóry, trawiasta zieleń, neutralna szarość itp.. To właśnie dzięki temu wzornikowi oprogramowanie ColorChecker Passport określa jak w naszym układzie oświetlenie – obiektyw – matryca interpretowane są kolory. Na jego podstawie tworzony jest profil korygujący kolory otrzymane w pliku cyfrowym. Podczas tworzenia profilu wartości Lab pól wzorca wyznaczają kierunek zmian kolorów zdjęcia.
Na podstawie jednego z pól neutralnych można określić temperaturę barwową oświetlenia zastosowanego podczas fotografowania.
Trzeci z wzorników zawiera referencyjne pola barwne, pola neutralne do prawidłowego określenia ekspozycji oraz pola umożliwiające szybkie wprowadzanie poprawek kolorystycznych. Te dodatkowe pola pozwalają na szybkie zmiany temperatury barwowej obrazu oraz na modyfikację odcienia ludzkiej skóry.

Zastosowanie programu ColorChecker Passport jest bardzo proste. Z Adobe Lightroom eksportuje się zawierający zdjęcie wzornika obrazek w formacie DNG, a na jego podstawie automatycznie tworzony jest profil. Każdemu z profili można oczywiście nadać własną nazwę. Profil można stosować do razu po jego utworzeniu. W przypadku Photoshop’a należy otworzyć plik RAW w Adobe Camera RAW i zapisać w formacie DNG. Należy uruchomić program ColorChecker Passport, otworzyć plik DNG i utworzyć profil pod odpowiednią nazwą. Profil automatycznie jest instalowany w odpowiednim katalogu i jest dostępny do użytku po kolejnym uruchomieniu programu Adobe Photoshop.

Program ColorChecker Passport Digital Negative ProfileManager jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników zestawu. Z uwagi na fakt, iż profil należy tworzyć przy rozpoczynaniu każdej sesji zdjęciowej, a używając kilku korpusów aparatów również dla każdego z nich z osobna, w dość krótkim czasie zgromadzona zostaje pokaźna ich ilość. Dlatego jest nieodzowne by w łatwy sposób nadawać nazwy, sortować, bądź eksportować profile.

ColorChecker Passport jest pierwszym na naszym rynku tak kompleksowym rozwiązaniem kalibracyjnym do aparatów cyfrowych. Do tej pory oferowane były systemy, które oferowały równie wysoką skuteczność działania za zdecydowanie wyższą cenę. Często wymagały one zakupu osobnych elementów – oprogramowania i wzorca. Wyższą cenę mogła jedynie usprawiedliwiać pewna dowolność wyboru stosowanego wzornika barwnego. Rozwiązania tańsze, w większości przypadków, niestety nie spełniają oczekiwań fotografujących amatorów, nie mówiąc już o ich znikomej przydatności w zastosowaniach profesjonalnych. ColorChecker Passport posiada dodatkowo niespotykaną dotąd formę zabezpieczenia wzorców barwnych. Producent bardzo dobrze rozwiązał problem przedwczesnego niszczenia wzorników poprzez zastosowanie plastikowego etui (ja nazywam je „pudernicą”), które jednocześnie ułatwia umieszczenie go w kadrze. Połączenie szarej karty, ColorChecker Classic oraz dodatkowych pól do korekcji barwnej pozwoliło rozszerzyć zastosowanie zestawu wykraczając poza możliwości rozwiązań konkurencji.
ColorChecker Passport doskonale sprawdza się przy reprodukcjach, fotografowaniu produktów i innych przedmiotów gdzie postprodukcja skupia się na uzyskaniu wiarygodnego odwzorowania kolorów. Możliwość wygenerowania i zastosowania profilu pozwala w kilka minut uzyskać naturalną, obiektywną kolorystykę zastępując niejednokrotnie wiele godzin nudnej dość pracy. Reportaż, moda i zastosowania amatorskie, gdzie ważne jest wiarygodne przedstawienie ludzkiej skóry, to kolejne pole zastosowania dla ColorChecker’a. Możliwość szybkiego ocieplenia lub ochłodzenia zdjęcia to doskonałe narzędzie dla fotografujących pejzaże. ColorChecker Passport to komfortowe narzędzie o szerokim spektrum zastosowań w zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej fotografii.

Opracował Piotr Serwacki (www.colorstore.pl) na podstawie materiałów producenta (www.xrite.com).
 
zwiń | pobierz